Хромът е важен микроелемент, който играе участва в метаболизма на глюкозата и предотвратява настъпването на инсулинова резистентност. Дефицитът на хром също така води до хронична умора, проблеми със съня и затлъстяване.
Дефицитът на хром е по-често срещан, отколкото си мислим. Това се дължи на бедната откъм хранителни вещества диета на съвременния човек и нездравословното хранене. Някои от симптомите, че имате дефицит могат да бъдат:
- тревожност
- умора
- безсъние
- проблеми с метаболизма на кръвната захар
- променен метаболизъм на холестерола
- нарушения в координацията на крайниците
- атеросклероза
- аномалии в растежа при малки деца
Нивата на хром също така намаляват драстично в следните случаи:
- Бременност и периода на кърмене
- Наличие на метаболитно заболяване
- Честа и прекомерна консумация на въглехидрати (печени изделия, сладкиши)
- Чести и интензивни физически натоварвания
- Спазване на строга и строга диета
Как да се храним, за повишим нивата на хром в организма си?
Хромът е широко разпространен в различни хранителни източници, но повечето от тях осигуряват само малки количества, т.е. по-малко от 2 микрограма на порция. Месото, пълнозърнестите продукти, някои плодове, зеленчуци и подправки са сравнително добри източници на хром.
От друга страна, храните с високо съдържание на прости захари като захароза и фруктоза са с най-ниско съдържание на хром. Предлагаме ви 5-те най-добри източници на хром, които да добавите в диетата си още днес!
Броколи
Броколите съдържат оптимално количество хром или 11 микрограма на 100 грама продукт. Броколи е богато на фолат, витамин А, C, K, манган, калий и витамини от група В. Освен това консумацията на броколи подобрява храносмилането и ускорява метаболизма.
Гроздов сок
Гроздовият сок се нарежда на второ място след броколите със съдържание от 8 микрограма на 100 мл продукт. Освен това гроздовият сок е богат на много антиоксиданти, които намаляват оксидативния стрес и забавят стареенето.
Картофи
Картофите са отличници по съдържание на въглехидрати, освен това те съдържат 3 микрограма хром на 100 грама. Сред състава на картофите се нареждат витамин В6, витамин С, калий, магнезий и малко количество желязо.
Пуешки гърди
В 100 грама пуешки гърди се съдържат 2 милиграма хром. Освен това пуешките гърди са отличенен източник на пълноценен протеин.
Пълнозърнест хляб
Пълнозърнестият хляб също може да се похвали с 2 микрограма хром на 100 грама. Едно от важните предимства на пълнозърнестият хляб е, че съдържа голямо количество сложни въглехидрати, които намаляват глада и стимулират храносмилането.
Прочетете още: Хромът в нашата диета: как ни помага да отслабнем?