Всеки от нас има своите малки слабости, но понякога някои от тях се превръщат в проблем. Няма нищо лошо в това да искате да хапнете един-два бонбона или да сложите захар в кафето си, но когато влечението към сладкото зачести и започнете да изпитвате зависимост към захарни изделия, трябва да вземете мерки. Захарните неща са нещо, от което нашият организъм няма нужда, затова можете да се избавите от този вреден навик или поне да го ограничите до минимум с помощта на следните съвети.
Никога не пропускайте закуската
Онези от нас, които закусват и започват утрото с балансиран прием на хранителни вещества, през деня са спохождани от глад за сладко в доста по-малка степен. Обяснението за това е, че пропускайки закуската, нивото на глюкозата в кръвта се понижава.
Желанието за нещо сладко е опит на организма да внесе някакъв ред в кръвните показатели. За да помогнете на тялото да работи нормално, като в същото време контролирате глада за сладко, просто включете в сутрешното меню продукти като яйца, зеленчуци, ядки, масло, зърнени каши, бобови растения. С тях ще успеете да поддържате нормалните нива на инсулин.
Дайте на организма хром
Този минерал действително помага за стабилизиране на нивата на захарта в кръвта, помагайки да се намали неконтролируемото влечение към сладкото. Затова, ако постоянно ви се иска да хапнете печиво, шоколад или друго лакомство, твърде възможно е да страдате от недостиг на хром в организма. За да се справите с проблема, добавете към своето меню броколи, гъби, пълнозърнести култури и семена, гроздов сок и други продукти, богати на хром.
Приемайте пробиотик
Една от причините за неудържимия глад за сладко може да се окаже дисбактериозата. Колониите на патогенни бактерии в микрофлората и гъбичките буквално се хранят със захар. Употребата на пробиотични продукти, богати на полезни бактерии помагат за нормализирането на баланса в чревната микрофлора. Ето защо е необходимо да включите в хранителния режим натурални продукти като кисело мляко, кефир, скир.
Борете се със себе си
Ако сте решени да прибегнете към радикални мерки, пробвайте следното: напълно се откажете от консумацията на сладко в продължение на една или две седмици. Наблюдавайте случващото се.
Обикновено в първите дни е най-тежко – организмът настойчиво ще търси полагащата му се доза захар, точно като наркотик, каквото всъщност представлява захарта. Но ако издържите, след известно време ще забележите, че гладът за сладко става все по-управляем и приглушен.
Намалете употребата на кофеин
Кофеинът може да ви направи лоша услуга, предизвиквайки рязко падане на нивата на кръвната захар. Затова след прием на сутрешното кафе, след час вече ви преследва идеята да погълнете голямо, сладко и тестено нещо – например един шоколад или няколко понички. Заменете кафето с чай, плодови сокове или смутита – полезните храни, богати на баластни вещества, ще удължат усещането за ситост.
Преминете на натурална захар
Ако желанието да изядете нещо сладко не ви дава мира, опитайте не да хапнете бонбони или сладолед, а малко сушени плодове, сочна ябълка или портокал. Натуралната захар в тези продукти удовлетворява психологическия глад, като в същото време фибрите помагат за стабилизиране на показателите на кръвната захар. Точно това различава плодовете от рафинираните въглехидрати, които предизвикват резки колебания в нивата на кръвната захар.
Пийте повече вода
Простичкият и полезен навик да започвате деня с чаша вода не само помага да набавите необходимата хидратация на организма, но и да подготвите за работа органите на храносмилателната система. След като закусите добре, червата бързо започват да се справят със задачите си, а желанието за сладко е под контрол. Затова през деня пийте достатъчно вода и напитки без добавена захар.
Преосмислете начина на хранене
Ако във вашия хранителен режим добавите достатъчно белтъци, мазнини и въглехидрати, то скоро ще забравите за неконтролируемото желание да ядете сладки неща. Добавете в менюто си повече бобови растения, леща, кисело мляко и нетлъсти меса, риба, зеле, зърнени храни, хумус, зеленолистни култури, грозде и ядки.
Добавете мазнини
Не се притеснявайте да добавите в менюто и мазнини, богати на наситени мастни киселини: какаово масло, сметана, кокосово масло, тиквено масло. Въпреки общоприетото мнение, тези продукти съдържат хранителни вещества, които помагат на организма да се справи с влечението към сладкото.
Движете се повече
Физическите упражнения помагат за възпроизвеждането на хормона на щастието – ендорфин. Само си спомнете онези приятни усещания след края на хубава тренировка: пълни сте с енергия и изпитвате емоционален подем. Кратка разходка след хапване ще даде същия ефект. Спортуването ни кара да се храним по-здравословно, затова физическата активност носи повече плюсове, отколкото подозирате.