Колко често ви се случва да не можете да се фокусирате върху задачите си и се чувствате уморени още от сутринта? Ако усещате емоционална и физическа отпадналост дори след стабилен сън, то вече е крайно време да се погрижите за тялото си и да заредите силите си.
Мозъкът – изумителна мисловна машина
При едва 2% от общото телесно тегло на човек, мозъкът консумира 20-25% от кислорода и енергията на цялото тялото, от които то се нуждае всеки ден. Мозъкът работи с над 100 милиарда нервни клетки, а всяка от тях сама по себе си има връзка с още много други и си взаимодействат постоянно помежду си. Той не случайно е един от основните центрове на човешкото тяло.
При хранителен недостиг процесите в цялото тяло намаляват своята активност и се ограничава зареждането на всички останали органи в тялото за сметка на мозъка. Той продължава да поддържа енергийното си ниво и да разпределя жизненоважни активности. Това обаче не е гаранция за оптималната му работа.
Дори при най-малък дисбаланс при доставянето на хранителни вещества може да се наруши мозъчната дейност. Затова е от изключителна важност как подхранвате мозъка си.
Как влияе храненето?
От абсолютна важност е какво консумирате и какъв е съставът и качеството на храната, с която снабдявате своя мозък. От това какво ядем зависят много повече области и фукции в тялото ни, отколкото можем да си представим.
Най-напред нека споменем класическия пример: ставаме тромави и дебели от масовото консумиране на храна от заведения за бързо хранене или сладки изделия. Мозъкът също се засяга в целия този вреден процес. В зависимост от това какво приемате в телата си, то влияе върху:
- вашето настроение – цялостната настройка е повлияна от това какво консумирате;
- качеството на концентрацията ви: липсата на полезни вещества влияе върху способността да се фокусирате адекватно;
- работоспособността ви – мозъчният апарат управлява цялото ви тяло. При трудности в ежедневните занимания от липсата на подходящ подхранващ източник се понижава физическата и умствената производителност;
- умората и нейната дълготрайност – мисловният апарат се изтощава повече, когато няма подходящо захранване;
- съществуват още много процеси, които могат да бъдат благоприятно повлияни с правилния режим на хранене. Към тях се причисляват притока на кръв към мозъка, умствено-нервната дейност, обмяната на веществата и други.
Здравословно зареждане на умствените способности
Ето и една огромна част от най-добрите захранващи елементи за мозъчната активност, които са особено важни за неговото функциониране:
Витамините
Най-вече витамините А, С и Е са от огромна важност за максималната дейност на мозъка. Редовната консумация на ядки, плодове и зеленчуци ще зареди благоприятно мозъчния апарат.
Въглехидратите
В организма ни те се съхраняват под формата на гликоген (гликоза) и осъществяват бързото зареждане на мозъка и мускулите. Изключително важни са сложните въглехидрати, тъй като те дават наситена енергия за дълъг период от време. Съдържат се в картофите, пълнозърнестите храни, донякъде и в зеленчуците. Бялото брашно и бялата захар осигуряват на мозъка издръжливост само в кратко време.
Омега-3 мастните киселини и фитонутриентите
Една от най-важните функции, които тези вещества изпълняват, е забавянето стареенето на мозъка, какво и поддръжката на оптималните процесите в него. Фитонутриентите можем да намерим в плодовете и зеленчуците. А Омега-3 мастните киселини са част от съдържанието на мазните риби като херинга, сьомга и в някои масла (най-вече ленено масло).
Минерали, микроелементи, протеини и мазнини
Към гореспоменатите подхранващи вещества, можем да добавим огромната роля на захранването на мозъка с минерали, микроелементи, протеини и мазнини. Най-бързото и лесно снабдяване с тях е с консумацията на разновидна и полезна храна. Приемането на преработени храни, полуфабрикати, храни с високо съдържание на консерванти и добавени химикали за допълнителна издръжливост е редно да бъдат ограничени до максимум и да не присъстват в менюто ви.
Течности
От абсолютно значение е приемането достатъчно течности през деня. Липсата им води до намаляване работата и ефективността на мозъка и тялото.
Как да поддържаме мозъка ни здрав?
Грижата и предпазването на мозъчния ни апарат и неговата дейност дори в по-напреднала възраст е от изключителна важност. Затова трябва да се ограничават доста от факторите, които могат да се окажат рискови. Такива са наднорменото тегло, диабетът, високото кръвно налягане, липсата на движение и застоят на едно място.
Витамините, фитохимикалите и други подобни са добро решение за защита от оксидативния стрес.
А кои храни са най-добри за нашия мозък?
Предлагаме ви един списък с най-добрите, разнообразни и доста полезни храни за качествено захранване на мозъка и неговата правилна ефективност:
- Вода
- Пълнозърнести храни
- Риба
- Круши
- Плодове (всички видове такива, боровинки, ягоди, къпини и др.)
- Ябълки
- Сушени сливи
- Стафиди
- Авокадо
- Броколи
- Спанак
- Чесън
- Ядки