Болката е неприятно сетивно и емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално тъканно увреждане. Тя засяга приблизително 70% от световното население и е свързана с дефицит в качеството на живот. Засяга голяма част от населението, но лечението на тази болка остава основно клинично предизвикателство поради лошите резултати и сериозните странични ефекти на конвенционалните аналгетици.

Според немалко специалисти, ако се включат традиционни билкови продукти/или основни вещества от някои растения при успокояването на този вид болка, това може да доведе до пробивно лечение за тези пациенти.
Въпреки значителните усилия и инвестиции от страна на академичните среди и фармацевтичната индустрия, много малко нови терапии за лечение на тези видове болка са въведени в клиничната практика. Като следствие, лечението на болката продължава да зависи от терапевтичните начини, които показват ограничена ефикасност и / или съществени нежелани ефекти като респираторни проблеми, запек, зависимост, гастрит и язви.
В този контекст, от лечебните растения може да се очаква да допринесат за търсенето на нови терапевтични стратегии за справяне с болката. Вижте веществата, които са силни в борбата с хроничната невропатична и възпалителна болка!
Бромелаинът
Тип ензим, извлечен от ананасовите стъбла, бромелаинът намалява нивата на простагландините, които са хормоните, които предизвикват възпаление. Бромелаинът може да е от полза за хората с артрит и състояния, свързани с мускулно-костно напрежение, както и такива, които страдат от някаква травма. Нещо повече, ензимът може да стимулира заздравяването на мускулите и съединителните тъкани.
Алое вера
Това е една от най-често използваните билки в алтернативната медицина. Известно с лечебните си свойства, алоето е популярно за лечение на малки ожулвания на кожата. Вече може да имате бутилка гел от алое вера в медицинския шкаф от минало слънчево изгаряне. Този същият тип продукт може да се приложи локално за успокояване на болезнените стави.
Алое вера също може да се използва директно от листата на растението. Локалното приложение на алое вера не предизвиква никакви странични ефекти и дава добър резултат при артритна болка.
Евкалипт
Използва се като съставка на перорални медикаменти и локални маслени екстракти. Локално листата от евкалипт се използват за лечение на болка от артрит.
Листата на евкалипта съдържат танини, които могат да помогнат за намаляване на отоци и причините за болката при артрита.
Но преди да използвате, проверете на малък участък от кожата си дали не сте алергични към евкалипта. Ако няма реакция от намазването в продължение на 24 до 48 часа, то може да го използвате.
Дива маруля
Листата, сокът и семената се използват за производството на лекарства. Дивата маруля се използва при магарешка кашлица, астма, проблеми с пикочните пътища, кашлица, проблеми със съня (безсъние), безпокойство, възбудимост при деца, болезнени менструални периоди, прекомерно сексуално желание при жени (нимфомания), мускулни или ставни болки.
Маслото от семената се използва при атеросклероза.
Някои хора прилагат дива маруля директно върху кожата, за да се справят с микробите. Дивата маруля има успокояващ, релаксиращ и болкоуспокояващ ефект.
Босвелия (от нея се добива тамянът)
Тази билка често се използва от практикуващите алтернативна медицина заради противовъзпалителните й свойства. Произхожда от Индия.
Смята се, че действа чрез блокиране на вещества (левкотриени), които атакуват здравите стави при автоимунни заболявания. Съществуват обещаващи доказателства за силата на босвелията при прилагане върху животни. Босвелия се предлага под формата на таблетки и локални кремове.
Снимки: pixabay