Човешкият мозък остава една от най-големите загадки на Вселената. Той е по-сложен, отколкото всичко друго, познато на човека. Въпреки модерните технологии, хилядите проучвания и напредъка на медицината – до голяма степен повечето болести на мозъка остават нелечими. Въпреки това ново проучване откри един изключително елементарен метод, който може да ви подскаже дали мозъкът ви е здрав. Според него чувството, че сте по-млад от възрастта си, може да е показателно за цялостното здравословно състояние на мозъка, разказва Independent.
Чрез анализ и експерименти изследователи откриха, че хората, които се възприемат като по-млади, имат повече сиво вещество в критично важните за мозъка региони. А повече сиво вещество означава по-здрав мозък. То има многобройни функции, включително почистване на мозъка от излишни химикали, както и транспортиране на жизненоважна глюкоза.
Проучването установява също така, че тези, които се чувстват по-млади, се представят по-добре при тестове на паметта и страдат по-рядко от депресивни симптоми.
За да се анализира въздействието на субективното чувство за възраст – възрастта, която хората изпитват в сравнение с тяхната действителна възраст – изследователите запитали 68 души между 59 и 84 години на колко, според тях самите се чувстват, като после сравнили отговорите с резултатите от сканиранията на мозъка им.
Според професор Джейнунг Чий, който ръководи проучването, „хората, които се чувстват по-млади, реално имат по-млада структурна характеристика на мозъка си“. Тези открития са очевидни дори когато са включени други фактори, „включително личността, субективното здраве, депресивните симптоми или когнитивните функции“, казва професор Чий.
„Ако някой се чувства по-възрастен от реалните си години, това може да е знак да прецени за начина си на живот, навици и дейности, които могат да допринесат за застаряването на мозъка и да предприеме мерки за по-добра грижа за здравето на мозъка“, твърди той.
Чувството да бъдеш по-възрастен, отколкото си, може да е показател за по-сериозен проблем, като ранните стадии на деменция, твърди проучването. Оказва се, че субективната възраст е особено важна, защото може да предостави информация, която не може да се открие по друг начин.
За тези, които се чувстват по-млади от възрастта си и впоследствие живеят физически и психически активен начин на живот, резултатът е по-здрав мозък. Не знае каква точно е връзката между субективното чувство за възраст и здравето за мозък, но те са факт.