frida.bg

Какво се случва в тялото ни при резки смени на времето?

Днес е топло като в юли, утре – като в май, а в другиден – досущ като октомври. Как се отразяват резките и необичайни промени на времето върху нашето здраве, тялото ни и психиката ни? Това е един много актуален въпрос, чийто влияния всеки от нас със сигурност е изпитал в последните месеци, през които времевите промени бяха твърде очевидни.

Организмът трябва да се адаптира към условията на средата и „настроението“ на природата. Прекалено дългият режим на адаптация води след себе си ефекти, които за съжаление няма как да избегнем. Когато промените във времето са твърде чести понякога тялото ни не може да се адаптира бързо, тъй като неговият ресурс за адаптация и имунна система се изтощава. Тогава могат да настъпят редица ефекти, сред които…

Инфекции на горните дихателни пътища

Факт е, че понякога просто не знаем как да се облечем. Излизаме от вкъщи сутрин с прекалено много дрехи, в следствие на което тялото ни прегрява. Или подмамени от силното слънце следобед решаваме да излезем вечерта с твърде малко дрехи и тялото ни се изстудява. Това е една от причините за активиране на имунният отговор, който на свой ред създава респираторни инфекции и проблеми. Това се отнася и за резките смени в температурите от топло на студено, когато охлаждаме дома си с климатик през лятото. Сухият въздух, пълен с полени, прах и мухъл допълнително раздразват гърлото, синусите и респираторната система.

Изостряне на алергиите

Сезонните алергии стават все по-активни, когато има резки смени във времето. Растенията, също като нас, се объркват от смените топло и студено. Те могат да станат по-активни в отделянето на полени и по този начин да усложнят и удължат сезонната ни алергия.

Често главоболие

Промените във времето като повишено атмосферно налягане и влажност повишават налягането в главата ни (мозъкът е съставен предимно от вода). Това може до доведе до липса на концентрация и болка в главата.

Ставни болки

Ставите ни са доста чувствителни към смяната на температурата. Често резките смени на времето причиняват добре познатото „пукане“ и болка в ставите, както и скованост в мускулите и сухожилията ни.

Липса на енергия

Промяната на времето често ни провокира да се адаптираме ту към слънце, ту към дъжд. Веднъж се адаптираме към силната слънчева светлина (голямо количество витамин D), a след това – към няколко дни с никаква слънчева светлина. Липсата на слънчевия витамин причинява сънливост, липса на енергия, чувствителност.

Безспорно промените във времето влияят на тялото, психиката и дори емоциите ни. Какво можем да направим? Да бъдем толерантни към себе си и своите нужди и да се отнасяме с уважение към сменящите се настроения на природата!