Оризовките буквално избухнаха напоследък като масово популярна храна с нищожно съдържание на калории и мазнини. Това не е случайно – тяхното съществуване е възможно благодарение на експлозивните качества на оризовите и други зърна при висока температура и налягане.
Въпреки че се смятат за „нова“ и дори „високотехнологична“ храна, оризовките имат древна история и прост принцип на производство. Той най-вероятно е бил познат на човека откакто е започнал да използва и отглежда ориз преди повече от 7000 години.
Тъй като членовете на семейството на ориза виреят най-добре в топъл и влажен климат, смята се, че той е бил култивиран първо в Южен Китай или Северен Тайланд. От Югоизточна Азия той се разпространява през топлите части на Азия и Южна Европа чак до Новия свят. Повече от половината от хора на Земята в днешни дни зависят от ориза като основна храна.
Скариди със сладко кисел сос върху китайски оризовки Guoba
Снимка: Christopher from Shanghai, China, Sweet and Sour Shrimp Over Rice Cakes, CC BY 2.0
Оризовките са познати в различни свои вариации в много държави от векове.
Те много популярни в Япония и са известен местен специалитет. В Китай традиционно се карамелизират и са любими като допълнение към чая или като закуска, сервирани с различни сосове.
В някои части на Индия и до днес се използва автентична древна технология, при която оризът се разпуква като се постави в съд, пълен с речен пясък. Съдът се нагрява на глинено огнище, в което горят сухи листа от овощни дървета – какво по органично от това! Нагорещеният пясък разпределя топлината равномерно, така че всички зрънца да се разпукнат еднакво и след това се пресява.
Освен че е източник на сложни въглехидрати, оризът има значителна хранителна стойност. Оризовите трици (този слой между зърното и обвивката, който се отстранява, за да се направи бял ориз от кафяв) съдържат фибри, масла, минерали, протеини и витамини, включително Е, К и В-комплекс.
За здравословните ползи от ориза, особено кафявия, може без преувеличение да секаже, че са неизброими. Той помага при диети за намаляване на теглото, тъй като съдържа много вода и малко калории. Хапвайки няколко оризовки ще се почувствате заситени, а фибрите и мангана помагат за разграждане на мазнините.
Оризът стабилизира кръвната захар, което го прави идеална храна за хора с диабет. Освен това той контролира и холестерола, важен е и за профилактика на сърдечно-съдови заболявания. Съдържа ценни елементи за здрава коса, кожа и кости, а антиоксидантите в него забавят стареенето и предотвратяват много здравословни проблеми.
Оризовките са идеални за закуска на крак, в университета или в офиса.
Опитайте да замените с тях всевъзможните солетки и бисквитки, с които утолявате глада и скуката в колата – ще бъдете приятно изненадани от настъпилата тишина на задната седалка, а правят и по-малко трохи.
Ако не можете без да си похапвате нещо през деня, оризовките са по-добър вариант от каквото и да било друго. Те са полезни за храносмилателната система и микрофлората и стимулират перисталтиката.
Много треньори по фитнес и бодибилдинг препоръчват оризовките за периоди на отслабване и намаляване на подкожните мазнини. Те са лесен начин да се възползваме от предимствата на ориза, без да се налага да се въртим из кухнята и да подлагаме на изпитание кулинарните си умения.
При производството на оризовките по съвременната технология не е необходимо да се добавя нищо друго освен вода, така че полезните свойства на ориза се запазват максимално. Освен основния им чисто оризов вариант можете да срещнете
оризовките в най-различни комбинации с други зърна
Оризовките с ръж имат максимално количество хранителни фибри и са много полезни за регулиране на стомашно-чревния тракт. Същевременно за доста диетични, защото съдържат по-малко протеини. Подходящи са и за хора, избягващи глутена.
Опитайте и оризовките с елда (гречка). Тя е с по-ниско съдържание на въглехидрати от повечето зърна, включително и от ориза. По тази причина е подходяща както за диабетици, така и за хора, желаещи да намалят теглото си. Тя засилва метаболизма без да натоварва храносмилателната система, защото съдържа пектин. Тя помага за увеличаване на мускулната сила и издръжливостта заради високото съдържание на белтъци.
Съществуват още много различни вариации, така че можете да се наслаждавате на така приятното хрупкащо усещане без еднообразие във вкуса – с царевица, просо, киноа, чиа, амарант и всякакви други полезни и модерни семена.
Оризовките са много добър и много вкусен заместител на хляба
Опитайте ги, ако искате да си приготвите здравословна сутрешна закуска или да поднесете на гостите си по-различни садвичи към коктейлите. Те предлагат огромно разнообразие на вкусове и съчетания с други храни, които не могат да се постигнат с обикновен ориз.
Ако планирате детско парти, а няма как да успеете с приготвянето на купищата сандвичи, можете да го направите под формата на „бар с оризовки”. Подгответе различни салати и продукти, подходящи за мазане, както и нарязани на малки парченца продукти по ваш избор – сирена, меса, зеленчуци, плодове, ядки и оставете децата да свършат останалото – със сигурност ще се забавляват.
Ето някои вкусни предложения:
Солени:
• Сложете върху оризовките слой салата от зелено и лилаво зеле и колелце варено яйце.
• Оризовка със салата от настъргани моркови с парченце лимон и бяло пилешко месо. Ако не се притеснявате за линията си може да си позволите и малко майонезен сос.
• Оризовка, намазана с извара, подправена според предпочитанията, например с риган и зехтин или с чесън и копър. Поръсете със сурови слънчогледови семки.
• Намажете оризовката съвсем тънко с масло, овкусено с чесън. Поставете отгоре тънко парче пушена риба и изстискайте лимон.
• Ако сте фен на авокадото, оризовките са идеалната подложка, на която да развихрите творческите си фантазии. Един вариант е да подредите върху оризовките тънки резенчета авокадо. Овкусете ги с лимон, сол и пипер на вкус. Отгоре украсете с парченца ягода. Друг вариант е да ги намажем с крем от авокадо – начините да го овкусим са безброй и могат никога да не се повтарят (освен любимия ни за момента:).
• Един средиземноморски вариант: песто от босилек, кръгче домат и малко бяло сирене. Друг средиземноморски вариант: паста от маслини.
• Класически скандинавски вариант е с хайвер или паста от риба, гарниран с тънки лимонови резени и нарязани на кръгчета маслини.
Сладки:
• Оризовките са неустоими, намазани със сусамов или лешников тахан. Предварително можете да го разбъркате с малко мед, а за още по-интересно усещане – да го поръсите със сусам.
• Намажете оризовките с фъстъчено масло, отгоре подредете тънки колеца банан, добавете наколко плодчета годжи-бери и поръсете с канела.
• Разбъркайте извара с намачкан плод, ако е по-мек, например праскова или киви, или нарязан на малки парченца, ако е по-твърд, например ябълка или манго. Може да подсладите с малко мед и да поръсите с нарязани ядки.
• Намажете върхо оризовките гъсто кисело мляко с разбъркани малко кокосови стърготини. Сложете отгоре няколко пресни боровинки и настържете портокалова кора.