Просто сварена елда звучи скучно, нали? Точно затова изпробвахме различни рецепти с елда и в няколко поредни статии ще ви представим най-интересните, засищащи и вкусни рецепти, на които попаднахме. В тази статия обръщаме внимание на това как да приготвим домашен хляб от елда. Той е плътен, ароматен, засищащ и не на последно място – без глутен.
Хляб от елда и чия: защо е толкова полезен?
Пробвахме различни рецепти, докато намерим най-лесната и слопучлива рцепта за приготвянето на хляб от елда. В рецептата няма глутен, яйца и мая, което го прави идеален за тези от вас със специфични диетични предпочитания.
Брашното от елда носи специфичен вкус и аромат на препечени ядки. В началото може вкуса му да ви се стори приятно особен, но с времето ще ви накара да се влюбите в него.
Елдата и чията са невероятен тандем, който ще ви осигури лесноусвояеми протеини, фибри, витамини и минерали. Протеинът в елдата е пълноценен, т.е. съдържа всички необходими аминокиселини, от които тялото ни се нуждае. Също така тя е богата на фибри, което води до бързо чувство на ситост и лекота в стомаха.
Семената чия също са богати на фибри, а заедно с елдата съдействат за добро храносмилане, както и за изчистването на стомашния тракт от шлаки. В чията има още калий, калций, желязо, магнезий, омега-3 и омега-6 и антиоксиданти.
Какво ви трябва?
- 40 гр. чия
- 240мл вода
- 300 гр. брашно от елда
- 3 с.л. (12 гр.) бакпулвер
- 1 ½ ч.л. сол
- 160 мл вода
- 60 мл. олио
- слънчогледови семки (по желание)
Как да го приготвим?
В малка купа смесете чията и 240 мл вода. Разбъркайте и оставете за 20 минути, докато чията се превърне в гъсто желе. Загрейте фърната на 180 градуса. Подгответе съда, в който ще печете хляба. За най-добър резултат изберете продълговата силиконова форма за хляб, с която ще сте сигурни, че хлябът няма да залепне.
В голяма купа поставете брашното от елда, бакпулвера и солта. Разбъркайте. Добавете 180 мл вода (или около 2/3 ч.ч.), олиото и желираната чия. Разбъркайте внимателно, докато съставките се смесят. Важно е да не бъркаме твърде много, това ще разруши консистенцията на тестото.
Поставете получената смес във формата за хляб. По желание поръсете със слънчогледови семки. Печете около час, а най-добре е да проверите дали хлябът е добре изпечен по класическия начин – с тънък дървен шиш.
Прободете хляба с него и когато го извадите сух това е сигурен знак, че хлябът вече е добре опечен. Извадете хляба от фурната и го оставете да се хлади. Хапвайте този здравословен хляб с наслада и без угризения!