Съвсем доскоро в обществото съществуваше мнението, че мазното, заедно със захарните и брашнените изделия е на върха на класацията със забранени за консумиране неща в диетата на всяка дама, желаеща да се поддържа във форма и да води здравословен начин на живот. Но без мазнините ще си навлечете най-малко суха коса и чупливи нокти. Кои са полезните мазнини, които трябва да включим задължително в менюто си?
Сланината
Да, правилно прочетохте. Свинската сланина съдържа арахидонова киселина, отнасяща се към ненаситените мазнини. Тя е необходима на организма, за да могат черният дроб, сърцето и главният мозък да останат в добро здраве и да работят нормално. В състава на сланината има и други полезни киселини, но най-важното е, че тя съдържа витамини А и Е. Спомнихте ли си, че те са основните „витамини на красотата“? Затова не укорявайте себе си, че сте хапнали няколко малки парченца сланина през седмицата – тя е полезна мазнина за жените.
Мазнината, съдържаща се с кокосовия орех се отличава от останалите мазнини по своя химически строеж. При разтварянето си мазнините на кокосовото масло образуват съединения, които ускоряват метаболизма, като разтопяват натрупаните в нашето тяло мазнини.
Агнешкото месо съдържа ценна алфа-линоленова киселина, симптомите за недостиг, на която са мускулна слабост и лошо настроение. Овчето месо пък е отличен източник на протеин, витамин В12, ниацин (витамин В3), цинк и селен. Забелявали ли сте, че всички тези компоненти са част от минералните комплекси за здрава кожа и коса?
Сиренето
Освен, че е вкусен продукт, полезен на мазнини, в него се съдържат калций и белтък. Организмът усвоява белтъка от сирене много по-добре, отколкото от прясното мляко. Количеството на аминокиселините в сиренето превъзхождат по количество съдържащите се в други киселини вещества, жизнено необходими за тялото ни, което то не може да възпроизведе самостоятелно – E, C, PP, D, A, B1, B2, B9, B6 и още, и още.
Яйцата
Дълго време бяха смятани за храна, водеща до повишаване на лошия холестерол в кръвта, но омлетът не е просто една чудесна и питателна закуска. Благодарение на съдържанието на холин, клетките в тялото ни са защитени от преждевременна смърт. Това означава по-ефикасна борба на организма срещу болести и стареене. Антистресовото въздействие, стимулиране на мозъчната дейност, възпрепятстване на образуването на бъбречни камъни – това е само част от положителния списък при консумацията на яйца.
Благодарение на олеиновата киселина, съдържаща се в авокадото, холестериновата плака не се задържа по стените на съдовете, а това ни предпазва от атеросклероза много по-успешно, отколкото диетата с ниско съдържание на мазнини. Олеиновата киселина предпазва и от диабет, както и влияе добре при профилактиката срещу рак на гърдата.
Изследванията показват, че хората, консумиращи сьомга, скумрия, херинга страдат по-малко от депресия, запазват за по-дълго време умствената си активност и по-бързо се справят със стреса. Освен това по-рядко се разболяват и по-бързо се възстановяват след травми, особено такива на ставите. Тайната? Мастната киселина омега-3, съдържаща се в рибата няма равна по чудотворния си ефект.
Поради високото съдържание на мазнини, ядките попадат в списъка на забранените продукти на онези, които внимават да не напълнеят. Веднага забравете за това – последните данни показват, че хората, консумиращи 20-30 грама ядки на ден страдат два пъти по-малко от излишни килограми, а и се радват на много по-здраво и издръжливо сърце, прекрасно храносмилане и чудесна кожа. А знаете ли, че истински ядки са кашуто и лешникът, а всички останали, които наричаме ядки, всъщност не са точно такива? Бадемът и орехът от научна гледна точка са костилки, бразилският орех е семка, а фъстъкът е просто боб! Това, което ги обединява е съдържанието на незаменимите и полезни „ядкови“ мазнини.
Зехтинът е балсамът за сърцето, за съдовете в организма, за работата на храносмилателната система. Въпреки високата си калоричност, захтинът е неделима част от здравословното меню и едва ли има изненадани. Много се е изписало за чудното масло от маслини, което е познато още от древността със своите полезни свойства. Дали ще го употребим за готвене с висока температура или като дресинг за салата, на пазара можем да потърсим зехтин в зависимост от предназначението, за което ни е необходим.
И за десерт… шоколад, моля. Не трябва да се отказваме от него – в 100 грама черен шоколад се съдържат 11% целулоза и важни за организма минерали като желязо, магний, мед и манган. А в борбата със свободните радикали, благодарение на антиоксисандите, шоколадът е шампион номер едно.