frida.bg
тревожност

4 стъпки за справяне с екзистенциалната тревожност

Всички ние имаме страхове. Това е напълно нормално. Страхуваме се да не загубим хората, които обичаме. Понякога се страхуваме от тъмното, от новото, от непознатото. Страхуваме се, че няма да се справим с нещо, което е важно за нас. Какво различава обаче нормалните страхове от т.н екзистенциална тревожност?

Според д-р Анна Юсим, популярен психиатър от Ню Йорк, екзистенциалната тревожност е преувеличен и дори парализиращ страх без логична причина, който блокира живота ни.

Екзистенциалната тревожност е свързана с базови теми в живота ни като важни житейски избори, свобода и смисъл на живота. В по-малка или по-голяма степен тя е част от живота на всеки от нас. Още Жан Пол Сартр е казал: „Мисля, следователно съществувам“, но именно мисленето е в основата на екзистенциалната тревожност.

L'ombre de moi-même

Екзистенциалното безпокойство се появява най-вече по време на преход и голяма промяна в живота на човека. То отразява неговият не винаги лесен процес на адаптация, често свързан с загуба на зоната на комфорт и усещането за сигурност.

Например, когато младият човек става студент и напуска дома преживява екзистенциалната тревожност. Вече не съм дете, а възрастен и трябва да понеса отговорността на свободата, която се разкрива пред мен.

Това се случва и с възрастния човек, преминаващ през труден развод. Неговата тревожност идва усещането, че основата, върху която животът му е построен започва да се руши. Това може да доведе до екзистенциални въпроси относно смисъла на съществуването ни като важния и основополагащ въпрос – кой съм аз?

Как да се справим с екзистенциалната тревожност?

..I Pray..

Приемете, че това е напълно нормално чувство

Ако изпитвате екзистенциална тревожност това е знак, че сте нормални човешки същества. Първата стъпка към справяне с този вид тревожност е да я осъзнаем и да я приемем за нормална.

Приемете, че сте в процес на промяна

Ако изпитвате силна екзистенциална тревожност това вероятно се дължи на факта, че сте в процес на голяма житейска трансформация и промяна. Нещо у вас вече не е същото, както е било преди, но все още не знаете какво следва? Дайте си време и се погрижете за себе си. Осигурете си комфорт, спокойствие и потърсете приятел, с който можете да поговорите за екзистенциалната страна на живота.

Journey of Existence

Разберете точната причина за тревогата ви

Според Ървин Ялом, има четири основни причини за човешкото преживяване, наречено екзистенциална тревожност. Те са:

Търсенето на смисъл

Когато поставяме самото си съществуване под въпрос това може да разклати вътрешната ни устойчивост. Това често се дължи на голяма личностна промяна, която ни подтиква да намерим новия смисъл, който да ни движи напред.

Търсене/страх от свободата

Въпреки че всеки човек се стреми към свободата /още от детска възраст/ трябва да знаем, че свободата сама по себе си е свързана с голяма доза тревожност. Свободата не означава, че можем „да правим, каквото си искаме“, а е свързана с нашата способност да бъдем отговорни и зрели хора.

--

Страх от самотата

„Идваме сами в този свят и сами си тръгваме“ – гласи популярна сентенция. Това може да бъде много трудно за приемане и преживяване. Повечето от нас отчаяно искат да се спасят от чувството за самота скачайки от една връзка в друга. Истината е, че връзките не могат да ни спасят от самотата и ако отказваме да я приемем това може да бъде причина за силна екзистенциална тревога у нас.

Страх от смъртта

Трудно е да мислим за смъртта като възможна вероятност, която може да ни се случи във всеки един момент, нали? Затова повечето от нас изработват защитен механизъм и избират да живеят така сякаш смъртта не съществува. Да, не я отричаме, но не искаме да мислим за нея и предпочитаме да смятаме, че това е нещо, което, да, случва се, но не и на нас и нашите близки.

Загубата на близък човек често изважда този потиснат страх на повърхността и ни принуждава да преразгледаме целия си живот наново. А това е свързано с голямо количество екзистенциалната тревожност.

Потърсете помощ от специалист

Ако не можете да се справите сами в подреждането на сложния пъзел на собствената ни екзистенциална същност вероятно имате нужда от помощ отвън. Потърсете психолог, психотерапевт или коуч, на който можете да се доверите и който е специализиран в областта на екзистенциалното търсене. Много често консултациите ни помагат да подредим вътрешния си свят и в резултат да намалим тревогата, за да можем да върнем усмивката на лицето си отново.