frida.bg
промяна

2 психологически стратегии за положителна промяна във връзката ви

Ако искаме да помогнем на партньора ни да се промени, първо трябва да се променим ние. Това е единственият възможен начин. И още нещо. Трябва да прегърнем процесът на промяна както в себе си, така и в другия. Промяната е много личен процес. Понякога единият партньор започва интензивно да се променя, а другият – не.

Много често това предизвиква големи разминавания в двойките и води до отчуждаване и дори раздяла. Това не е необходимо да се случва. В идеалният вариант и двамата партньори приемат и прегръщат промяната като единственият начин за израстване и осъществяване на личностния потенциал, както и на потенциала на връзката. И се развиват рамо до рамо, ръка до ръка.

Нищо не може да съществува дълго в статично състояние. Както знаем, когато не използваме един мускул, той атрофира. Ако не използваме един уред, той се поврежда. Така е и с връзките. Промяната внася жизненост и освежава отношенията ни и не на последно място –подхранва любовта в нейната флуидна форма.

Какво да правите ако вие имате нужда от промяна, а партньорът ви не? Е, вероятно вие трябва да сложите първата „тухла“. За целта ви предлагаме безценни упражнения, с които да започнете промяната отвътре. Да, от вас самите. Не е нужно да караме партньора си да се променя, направете го вие, а той със сигурност ще го усети!

Упражнение 1: Проекция за теб, проекция за мен

Един от несъзнаваните механизми, който съсипва отношенията ни е процесът на проекция. Другият става огледало, в което ние виждаме отразени собствените ни недостатъци. Според психолозите, този процес се реализира във всяка връзка. Тъй като ние нямаме директен контакт със сянката си, партньорът ни става средство чрез което се свързваме … със себе си.

Опитайте всеки път, когато другият ви дразни или провокира да се запитате: какво у мен се оглежда в него? По този начин започвате да опознавате само себе си, но и връзката ви от излишен стрес и конфликти.

Упражнение 2: състезание без победители

Много често в отношенията се появява т.н. етап на борба за власт или играта „кой е по-по-най?“ Това безспорно е игра без победители, напротив. Бъдете наблюдателни за подмолните процеси и ако сте започнали да навлизате в етапа на борба за власт, просто се признайте за победени.

Това е най-лесният начин да спрете играта. След това опитайте да изясните защо всеки от вас има нужда от това да има контрол над другия. Най-често причините са страх от изоставяне, ниска самооценка или повтаряне на модели, заучени в родителските семейства.

Макар това да са уроци по осъзнатост е важно да ги превърнем в редовни упражнения – да следим и откриваме онези спусъци, които могат да предизвикат излишни недоразумения помежду ви.