Учените са разработили кръвен тест, който разкрива приблизително колко дълго ще живее човек, съобщава The Guardian. Тестът се основава на девет биомаркера, намиращи се в кръвта, които могат да се използват за изчисляване на биологичната възраст на тялото на човека – т.е. колко е стар от начина, по който живее. Възрастта обикновено е по-различна от тази, на която всъщност е човек.
Изследователи от университета Йейл в Кънектикът са установили, че тестът е по-точен за измерване на продължителността на живота, отколкото истинската възраст на човека.
Той може да се използва за идентифициране на хора, които стареят по-бързо от нормалното, което означава, че са изложени на по-голям риск, отколкото се очаква, от заболяване и ранна смърт. Тестът е много добра новина, защото може да мотивира хората да променят начина си на живот на базата на него. Защото ако те започнат да живеят по-здравословно, могат да променят резултатите му.
„Ние показахме, че дори сред хората, които нямат никакви заболявания, хора, които са вероятно здрави, има опасност от ранна смърт. Тестът улавя нещо предклинично, преди да се появят някакви болести“, казва Моргън Левин, един от учените, създали теста. „Може да сте на 65 години, но физиологически да изглеждате по-скоро като на 70-годишна възраст, така че рискът от смъртност е по-скоро като този на 70-годишен“, казва той.
Тестът прави повече от това да показвай кой колко бързо старее. С резултатите в ръка лекарите могат да вземат превантивни мерки за пациентите си, да видя какво най-много ги разболява и да им дадат ефикасни съвети.
За да създадат теста учените са разгледали 42 различни клинични маркета, като например броя на белите кръвни клетки, нивата на глюкозата и албумина и други. Материал за изследването са били взети от хора, участвали в две големи проучвания като част от Националните изследвания на САЩ за здравето и храненето. Изследванията са събрали медицинските данни и подробности за начина на живот на участниците и са били свързани със смъртността.
Учените използвали информация от 10 000 души в първото проучване, което продължи от 1988 до 1994 г., за да идентифицира клиничните маркери, които най-силно прогнозирали продължителността на живота. От тази резултати лекарите успели да разработят комбиниран тест на базата на девет биомаркера. Тестовете били потвърдени за ефикасни при изследване на 11 000 души, взели участие във второто проучване, което продължило от 1999 до 2010 г.
Тестът изчислява това, което учените наричат „фенотипна възраст“, което отразява биологичната, а не хронологичната възраст на тялото на човека. Ако фенотипната възраст на дадено лице е по-голяма от хронологичната му възраст, той старее по-бързо от средното и обратно. Изследователите установили, че жените обикновено имат по-ниска фенотипна възраст от мъжете, в сравнение с възрастта им, което предполага, че жените остаряват по-бавно.
Ако биологичната възраст на човек е била много по-висока от реалната му възраст, рискът от смъртта му е настъпва по-бързи била много по-голяма. Сред 50-64-годишните, една четвърт от застаряващите най-бързо починали през следващите десет години, сравнено със само една пета от застаряващите най-бавно сред 65-84-годишните.
За всяка допълнителна година, през която фенотипната възраст се е увеличила над хронологичната възраст, рискът от смърт в проучването е нараснал с 14% във възрастовата група от 20 до 39 години; 10% при 40-64 годишните; и 8% при 65 до 84-годишните. Навсякъде хората, които са на фенотипна възраст по-голяма от реалната си – те страдали от повече заболявания и проблеми.
В отделни изследвания, екипът разглежда какво може да доведе до ускорено стареене. Най-важните фактори са живота в лоши квартали, лошо образование и хроничния стрес, както и обичайните проблеми, свързани с начина на живот, като тютюнопушенето, упражняването на твърде малко движение и затлъстяването.