Редовно пишем колко е важно да се яде пълноценно и качествено. Плодовете са едни от най-полезните храни, които можем да поемаме – те са вкусни, свежи и пълни с витамини. Но възможно ли е в един момент да ядем толкова много плодове, че да стане вредно? Всъщност – да, но изключително трудно, разказва списание Time.
Едно проучване от 1980 г. на човешките зъби на нашите стари предшественици откри, че в далечното минало диетата ни е била съставена предимно от плодове. Въпреки това и до днес няма достатъчно проучвания, които да открият минусите и позитивите на предимно плодовата диета. Според здравните експерти обаче – много е трудно да се преяде с плодове, до такава степен, че да бъде вредно. При едно условие обаче – те да са част от пълноценна и балансирана диета.
Основната опасност в плодовете е захарта, която съдържат. Те съдържат много захар, която обаче е многократно по-малко опасна от рафинираната и изкуствена такава. Освен това плодовете съдържат и много повече полезни съставки, които неутрализират захарта в тях и в крайна сметка – ползите са много повече, отколкото негативите.

От една страна, целият плод има както разтворимо, така и неразтворимо влакно. Заедно тези две влакна образуват подобно на гел решетка във вътрешността на дванадесетопръстника в тънките черва, казва той. Тази решетка предотвратява поглъщането на значителна част от захарта на плода в началото на храносмилателния процес.
Вместо това, захарта и другите компоненти на плодовете бързо се придвижват по-надолу от тънките черва. Докато ранната част на храносмилателния тракт е до голяма степен свободна от бактерии, по-късни тя е дом на трилиони чревни микроорганизми. Те поглъщат и метаболизират повече от захарта, така че отново, въпреки че сме я погълнали, тялото не я абсорбира. Допълнително фибрите, които поглъщаме с плода, помагат много на нашата храносмилателна система.
Заради това, шансовете да се преядем до степен да е вредно, с плодове – е изключително нищожна. Разбира се, плодовете не са способни да ни набавят всички нужни вещества. Ако ядем само плодове, това е друга крайност, която също не е полезна.




