Днес живеем в такива времена, в които повечето хора в развития свят работят целодневно в седнала позиция. Това седене обаче често е опасно за здравето, тъй като води до обездвижване и атрофиране на множество части от тялото. Заседналия начин на живот е свързано със затлъстяването, сърдечните заболявания, диабета и други хронични състояния. За щастие обаче – изследователите откриха, че има много лесен начин да се справим с опасностите от заседналия ни начин на работа. И той, изненада, е един – движение.
Ново проучване по темата доказа, че някои физически дейности, включително относително прости начини за подобряване на мускулната сила, могат да бъдат достатъчни, за да преодолеят голяма част от нездравословните ефекти на прекалено многото засядане, разказва списание Time.
В проучване, публикувано в BMC Medicine, изследователи, ръководени от Карлос Целис-Моралес от Университета в Глазгоу анализираха данни от близо 400 000 души на средна възраст във Великобритания. Учените сравняват докладите на хората за това колко много физическа активност са осъществили в сравнение с това колко време прекарват пред телевизора или екрана на компютъра.

Правейки тези изследвания – учените установили, че хората, които тренират във фитнес, практикуват някакъв спорт или се упражняват вкъщи – успяват да преодолеят голяма част от негативите от това, че водят сравнително лишено от движение ежедневие. Те открили и интересна взаимовръзка между силата на мускулите и опасността от болести. Хората, които имали стегната мускулатура и сравнително висока сила – имали значително по-ниски рискове от хронични болести. Разбира се, тук не говорим за културизъм или професионални спортисти, а сравнения между хора, които прекарват деня си предимно пред компютъра и се движат допълнително – обикновено извън работно време.
Като цяло обаче екипът установил една наистина добра новина – ако тренирате редовно, било то не и много тежко, вие наутрализирате голяма част от негативите на дългото време, прекарано стоейки. Важно е обаче да знаете, че все още хората, които прекарват дните си предимно седейки и с липса на движение – имат много по-високи шансове за по-ранна смъртност и редица проблеми със здравето.
Така че за пореден път ще ви напомним, че движението е здраве и живот.




