frida.bg
освободим

Как да се освободим от някого, когото самите ние не сме освободили?

Как да се освободим от някого, когото самите ние не сме освободили? Как да отворим в нас пространство за нова любов, когато все още държим старата на каишка? Дори отдавна тя да не топли сърцето ни…  Да освободиш една връзка и себе си от миналото не става нито с една дума, нито за един ден. Това зависи до голяма степен от това колко дълбоко сте й позволили да навлезе в сърцето ви.

Понякога освобождаването става за минута (когато няма любов), но когато чувствата имат дълбок корен това отнема месеци и понякога години. Умението да пуснем спомена, обидата, щастието, малките неща, които са ви свързвали отнема време и ни учи на важни умения – да пускаме нещата, които вече не ни топлят, да намерим покой в себе си и да си позволим да бъдем щастливи отново.

Пабло Неруда казва: „Нека щедро забравим хората, които не могат да ни обичат.“ Голяма част от хората по една или друга причина не могат да обичат, без да нараняват. Но искаме ли това? Трябва да умеем да пускаме тези хора да изживеят своето собствено пътуване, защото това означава да защитим себе си.

Да се освободиш от стара любов преминава през етапите на траура – отричане, гняв, рационализация, обсесивни мисли за другия, скръб, самообвинения и вероятно – приемане, прошка и може би благодарност. За да освободим себе си от емоционалните нишки на старата любов, е добре да направим няколко важни неща. Не, те не са за подценяване и ако искате наистина да се освободите, просто ги направете и продължете напред.

Скъсайте контакт с него

Ако не сте се освободили от тази любов, вероятно все още търсите контакт, пращате смс-и, проверявате профила на бившия си и посещавате местата, които знаете, че той посещава. За да го видите. Или още по-лошо, решили сте да останете приятели с него и тайно се надявате, че той все още ви харесва, цени като жена и може би – ще разбере какъв идиот е и ще се върне към вас. Е, всичко това означава, че не сте го пуснали да си иде, но най-вече – не сте позволили на себе си да се освободите.

Освободете се от илюзиите си

Много често болката от раздялата е свързана с рухването на илюзиите, които са ни давали надежда, че някак може би един ден вие ще заживеете щастливо. Като в приказките. Може би сте се надявали, че той ще се промени, ще ви оцени, ще разбере какво съкровище има до себе си. Може би сте вярвали как той е любовта на живота ви и заедно ще създадете щастливо семейство. Но това е било само илюзия във вашата глава. Е, всичко това вече е превърнато в пепел и прах. Позволете на илюзиите да си отидат от вас. Просто отворете прозореца и им позволете да излетят.

Простете на връзката си

Не само на него, но и на връзката ви – че не ви е дала това, което сте жадували; че не е била перфектна, но най-вече – че е приключила. Простете на миналото и го приемете такова, каквото е. Позволете си да сте гневни, да сте обидени и недоволни, да страдате, но в крайна сметка приемете реалността и продължете напред! Защото да освободим сърцето си е решение, което трябва да вземем самите ние!