Всеки родител се среща с този проблем. Агресията е често срещано явление в израстването на децата до училищна възраст. Това е един период, в който детето започва да утвръждава себе си, да използва много често местоимението „Аз”. Това е период, в който детето обикновено се инати, както и е възможно да демонстрира агресивно поведение. В тези случаи е важно да можем да разграничаваме конструктивната от деструктивната агресия, при която детето автоматично удря, напада себе си или друг човек. Добре е да знаем какво да правим, когато детето ни се разгневи и да го научим да се справи с импулса си да бъде агресивно.
До училищна възраст всяко дете се е научило да ползва своя агресивен импулс като:
- Агресията като провокация към възрастните
- Агресията като начин на детето да отстои себе си
- Агресията като форма на общуване
- Агресията като печелене на внимание
- Агресията като израз на безпомощност
Какво можем да направим?
Реагирайте със спокойствие
Нека гласът ви е спокоен, но и твърд. Покажете на детето си, че знаете какво се случва и владеете положението. Не приемайте поведението на детето си лично. Това е просто етап в неговото развитие, който ще отмине.
Реакция тип „Разбирам, че си ядосан”
Проявете разбиране към емоцията на детето си. Най-вероятно то самото въобще не знае как да се справи с тази силна емоция. Назовете емоцията, която то изпитва, както и проявете разбиране към ситуацията, която го е предизвикала. По този начин показвате разбиране към детето си и то бързо ще се успокои.
Споделяне/разбиране
Може би ще започнете с „И аз като бях на твоята възраст …” Като споделите, че и вие като сте били малки сте имали проблем с гнева, ще покаже съпричастност и загриженост към емоцията на детето ви, след което ще се сближите повече.
Как детето може да изрази гнева си по подходящ (ненараняващ) начин?
Потърсете активности и занимания, чрез които детето ще може да вентилира напрежението, както и да изрази емоциите си по безопасен за себе си и другите начин. Нека това са активности, които вашето дете харесва, например рисуване, борба, разходки в парка. И не се притеснявайте да се обърнете към специалист, ако според вас детето ви преживява нещо, с което чувствате, че в момента не можете да се справите.
Снимка: pixabay.com